19 Cách Làm Thuốc Diệt Côn Trùng Tại Nhà Đơn Giản Mà Vô Cùng Hiệu Quả

Rate this post

1. Vaj vegjetal

Duke bërë pesticid nga vaji vegjetal i përzier me sapun të lëngshëm është shpesh shumë efektiv në parandalimin e disa insekteve të këqija si rriqrat, thrips, afide, …

Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Hidhni 1 filxhan vaj vegjetal së bashku me 1 lugë gjelle sapun të lëngshëm në një shishe sprej dhe tundeni mirë.

 • Hapi 2: Kur e përdorni, shtoni 1 litër ujë të pastër në përzierjen e mësipërme, shkundni mirë dhe më pas spërkatni këtë tretësirë ​​direkt në të gjitha sipërfaqet ku shfaqen insektet.

2. Sapun natyral

Sapunët natyralë me përbërës që përmbajnë vajra esencialë si nenexhiku, livando, limoni, rozmarina etj janë shumë efektivë në largimin e insekteve dhe gjithashtu janë shumë të lehtë për t’u bërë në shtëpi.

Udhëzime se si të bëni një mjet të thjeshtë kundër insekteve nga sapuni:

 • Hapi 1: Përzieni ½ lugë çaji sapun të lëngshëm me 20-30 pika të vajit tuaj esencial të preferuar dhe 1 litër ujë të pastër.

 • Hapi 2: Hidheni këtë tretësirë ​​në një shishe sprej dhe tundeni butësisht.

 • Hapi 3: Spërkateni këtë përzierje sapuni natyral direkt në sipërfaqet e infektuara nga insektet.

 • Hapi 4: Ky produkt i bërë në shtëpi mund të përdoret sa herë që ju nevojitet, por duhet shmangur në mëngjes dhe mbrëmje të nxehta.

3. Tretësirë ​​e hudhrës

Hudhra është një bimë me veti antibakteriale dhe falë aromës së saj të mprehtë, hudhra ka aftësinë të vrasë dëmtuesit, të largojë insektet (mushkonjat, afidet, milingonat, termitet, miza të bardha, brumbuj, …) e mirë. Falë këtyre vetive natyrore, hudhra nuk është vetëm e mirë për shëndetin, por edhe një përbërës i rëndësishëm për prodhimin e produkteve organike insekticide që janë edhe efektive, të sigurta dhe shumë ekonomike.

Si të bëni repelent ndaj insekteve si më poshtë:

 • Hapi 1: Thërrmoni 5 bulbs hudhër dhe shtoni 500 ml ujë të filtruar dhe inkuboni në një vend të freskët për 24 orë.

 • Hapi 2: Më pas, hidheni këtë përzierje në një shishe sprej dhe shtoni 1 lugë gjelle vaj vegjetal, 1 lugë çaji sapun të holluar.

 • Hapi 3: Mbushni kavanozin me ujë, tundeni mirë dhe spërkateni në të gjitha sipërfaqet e infektuara nga insektet.

4. djegës ose piper

Spec djegës dhe piperi kanë gjithashtu një aromë të mprehtë të ngjashme me hudhrën, kështu që ato përdoren gjithashtu si një përbërës për të bërë një zgjidhje natyrale kundër insekteve në shtëpi.

 • Hapi 1: Përzieni 1 lugë gjelle pure djegës ose piper me 1 litër ujë të filtruar dhe 1 lugë çaji sapun të holluar.

 • Hapi 2: Filtroni mbetjet përpara se të shtoni tretësirën në shishen me spërkatës për të shmangur bllokimin e grykës kur përdorni.

Shënim: Duhet të vishni doreza, maska ​​dhe syze gjatë trajtimit dhe përdorimit të spërkatjeve natyrale të insekteve të bëra nga ky përbërës djegës ose speci. Kjo do të mbajë që duart, hunda dhe sytë tuaj të mos acarohen apo të digjen.

5. Domate

Domatet janë të shkëlqyera për të vrarë afidet dhe shumë insekte të tjera.

Tham Khảo Thêm:  Gợi ý cách làm xe đạp bằng tăm tre đẹp sáng tạo chi tiết nhất

Hapat për të bërë një insekticid të drejtë me domate janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Prisni 2-3 domate të freskëta dhe ziejini në 1 litër ujë të filtruar.

 • Hapi 2: Vendoseni këtë përzierje në një blender për ta bërë pure.

 • Hapi 3: Filtroni mbetjet përpara se ta vendosni në një shishe spërkatës për t’u përdorur.

6. Limon i freskët

Limoni i freskët (veçanërisht lëvozhga e limonit) përmban shumë acide natyrale, prandaj është jashtëzakonisht efektiv në vrasjen e insekteve të miellit dhe largimin e disa insekteve si milingonat, buburrecat, mizat, mushkonjat etj.

Udhëzime se si të bëni ilaç kundër insekteve nga limonët e freskët:

 • Hapi 1: Qëroni të gjithë lëkurën e limonit (rreth 2-3 fruta) dhe ziejini me rreth 500 ml ujë të filtruar.

 • Hapi 2: Inkuboni këtë tretësirë ​​gjatë natës dhe më pas nxirrni ujin në një shishe spërkatës.

 • Hapi 3: Kjo tretësirë ​​e limonit të freskët do të jetë efektive kur spërkatet drejtpërdrejt mbi çimkat e miellit dhe çdo sipërfaqe të insektit.

7. Vodka dhe vajra esenciale

Vodka e kombinuar me vajra esencialë natyralë do të bëhet një armë e shkëlqyer që tremb insektet dhe nuk guxon t’ju afrohet.

Materialet për përgatitje:

 1. 2 lugë gjelle lajthi ose vodka, ose 1 lugë gjelle secila.

 2. 2 lugë vaj bajame, vaj jojoba, vaj neem, vaj avokado ose një përzierje.

 3. 55 pika vaj esencial eukalipt limoni.

 4. 15 pika vaj esencial livando.

 5. 15 pika vaj esencial të drurit të kedrit.

 6. 15 pika vaj esencial rozmarine.

 7. Një shishe sprej me kapacitet 250 ml.

 • Hapi 1: Fillimisht përzieni të gjithë këta përbërës (përveç vajrave esencialë) dhe vendosini në një shishe sprej.

 • Hapi 2: Kur përbërësit të jenë përzier në një tretësirë ​​homogjene, shtoni vajrat esencialë në shishe dhe tundeni mirë për të përdorur spërkatjen menjëherë!.

8. Hazel shtrigës dhe uthull molle

Uthulla e mollës është bërë një përbërës popullor për të ndihmuar në balancimin e pH të lëkurës. Kjo redukton rrudhat, parandalon sekretimin e yndyrës, qetëson lëkurën dhe e mbron atë nga dëmtimet nga agresorët e mjedisit.

Falë këtyre vetive, uthulla e mollës është padyshim një përbërës i shkëlqyeshëm për të bërë një ilaç kundër insekteve në shtëpi për këdo që shqetësohet për shëndetin e lëkurës së tyre.

Materialet për përgatitje:

 1. 125 ml uthull molle.

 2. 125 ml lajthi shtrigash.

 3. 40 pika vajra esencialë të eukaliptit, limonit, pemës së çajit, barit të limonit, rozmarinës ose një përzierje.

 4. Një shishe sprej 250 ml.

Si të bëni ilaçin si më poshtë:

 • Hapi 1: Thjesht përzieni të gjithë këta përbërës së bashku më pas vendosini në një shishe me sprej, tundeni butësisht dhe spërkateni në lëkurë!

 • Hapi 2: Kjo zgjidhje do të qetësojë menjëherë lëkurën në vendin e pickimit të insekteve.

9. Alkooli mjekësor

Materialet për përgatitje:

 1. 15 ml alkool mjekësor.

 2. 125 ml lajthi shtrigash.

 3. 1 lugë çaji glicerinë vegjetale.

 4. 125 ml ujë të filtruar ose uthull.

 5. 30 pika vaj esencial geranium.

 6. 30 pika vaj esencial të barit të limonit.

 7. 20 pika vaj esencial livando.

 8. 20 pika vaj esencial eukalipt limoni.

 9. 10 pika vaj esencial rozmarine.

 10. Një shishe sprej 250 ml.

 • Hapi 1: Hidhini të gjithë vajrat esencialë në një shishe sprej, më pas shtoni alkool mjekësor dhe tundeni mirë.

 • Hapi 2: Pasi të jenë përzier këta përbërës, shtoni lajthinë e shtrigës dhe vazhdoni ta tundni mirë.

 • Hapi 3: Tjetra është të shtoni glicerinë vegjetale – Ky është një katalizator që ndihmon të gjithë përbërësit të përzihen plotësisht.

 • Hapi 4: Në fund shtoni ujë në kavanoz dhe tundeni mirë.

 • Hapi 5: Përdoreni këtë tretësirë ​​për të spërkatur në çdo vend ku shfaqen insektet.

Tham Khảo Thêm:  Tuyệt chiêu đuổi chuột trên trần nhà nhanh gọn

10. Vaj neem

Materialet për përgatitje:

 1. 30 ml nga vaji juaj i preferuar transportues si vaj neem, vaj avokado, vaj rrushi, vaj kokosi ose vaj bajame etj.

 2. 20 pika të vajit tuaj esencial të preferuar ose një kombinim siç sugjerohet më poshtë.

 3. Kontejnerë të vegjël si shishe locioni të përdorur ose kavanoza qelqi.

 • Hapi 1: Shtoni vaj transportues në një kavanoz qelqi dhe më pas shtoni vajra esencialë.

 • Hapi 2: Shkundni mirë përbërësit përpara se të aplikoni këtë përzierje vaji në lëkurë për të larguar insektet.

Udhëzime për kombinimin e vajrave esencialë së bashku për të krijuar një aromë të sofistikuar:

 • Aroma e zjarrit: 4 pika vaj esencial kanelle, 6 pika kedri dhe 10 pika rozmarine.

 • Aroma verore e preririt: 3 pika eukalipt, 5 pika mente dhe 12 pika vaj esencial limoni.

 • Aroma e viteve 70: 6 pika vaj kedri, 4 pika paçuli, 10 pika livando.

 • Aroma e luleve pranverore: 2 pika vaj esencial paçuli, 8 pika geranium, 5 pika rozmarine dhe 5 pika livando.

11. Lëng limoni dhe vaj esencial livando

Materialet për përgatitje:

 1. 45-60 ml lëng limoni të freskët.

 2. 15 pika vaj esencial livando.

 3. 45 – 60 ml vaj esencial vanilje.

 4. 1 shishe me ujë të distiluar.

 • Hapi 1: Hidhini të gjithë përbërësit në një shishe sprej dhe tundini mirë.

 • Hapi 2: Ju mund ta zëvendësoni ujin e distiluar me ujë të filtruar të zier.

 • Hapi 3: Spërkateni këtë tretësirë ​​në të gjitha sipërfaqet e infektuara nga insektet.

12. Vaj esencial eukalipt limoni

Materialet për përgatitje:

 1. Vaj eukalipt limoni.

 2. Një nga vajrat e mëposhtëm: vaj luledielli, vaj neem, vaj bajame, etj ose lajthia.

 • Hapi 1: Përzieni 1 pjesë vaj esencial eukalipt limoni me 10 pjesë vaj ose lajthi shtrigash dhe hidheni në një shishe sprej dhe tundeni mirë.

 • Hapi 2: Spërkateni ose aplikojeni këtë tretësirë ​​direkt në sipërfaqen e lëkurës për të larguar insektet.

13. Larës goje

Materialet për përgatitje:

 1. Larësi juaj i preferuar i gojës.

 2. 1 shishe sprej me kapacitet 120 ml.

Si të bëni repelent ndaj insekteve nga gargarë të thjeshtë:

Hidheni shpëlarësin e gojës në një shishe sprej dhe spërkateni drejtpërdrejt në trupin tuaj si një ilaç kundër insekteve të bëra vetë, jashtëzakonisht i thjeshtë dhe efektiv!

14. Alkooli dhe lajthia e shtrigës

Materialet për përgatitje:

 1. 1 gotë ujë të filtruar.

 2. 250 ml lajthi shtrigash ose alkool për fërkim.

 3. 45 – 60 gramë barishte të thata, si nenexhik, livando, mace ose nenexhik, etj.

 4. 25 gram karafil të thatë.

 5. Aerosol.

 • Hapi 1: Hidhni ujë, barishte dhe karafil në një tenxhere që të ziejnë.

 • Hapi 2: Kur masa të ketë vluar dhe të ketë bërë shkumë, masën e derdhim në një enë qelqi, e përziejmë mirë, e mbulojmë dhe e lëmë masën të ftohet plotësisht.

 • Hapi 3: Kur përzierja të ftohet, kullojeni bimët e ngordhura dhe mbajeni ujin dhe vendoseni në një shishe me spërkatje.

 • Hapi 4: Vazhdoni të shtoni përbërësit e mbetur (lajthia e shtrigës ose alkooli) në kavanoz dhe tundeni butësisht.

 • Hapi 5: Ju mund ta spërkatni këtë tretësirë ​​në lëkurën tuaj sa herë që shihni insekte që enden përreth për t’i zmbrapsur në mënyrë efektive.

 • Hapi 6: Ruajeni këtë mjet kundër insekteve të bëra në shtëpi në një vend të freskët si frigorifer.

15. Ujë sapuni

Materialet për përgatitje:

 1. 10 lugë çaji sapun të lëngshëm vegjetal.

 2. 1 lugë çaji vaj neem.

 3. 1000 ml ujë të distiluar.

 4. 1 shishe sprej.

Duke bërë: Hidhini të gjithë këta përbërës në një shishe sprej, shkundni mirë dhe spërkatini drejtpërdrejt në lëkurë.

Tham Khảo Thêm:  Phân tích bài "Nhàn" tác giả Nguyễn Bỉnh Khiêm đặc sắc nhất

16. Marinator

Deri tani, marinator është formulimi më efektiv kundër insekteve në këtë listë si të bëni repelent ndaj insekteve në shtëpi.

Avantazhi i një marinuesi është se kur tretësira thahet, era zhduket për njerëzit. Por ato do të jenë gjithmonë aroma që përndjek rriqrat dhe mushkonjat, duke i detyruar këto insekte të largohen nga ju sa më shpejt që të jetë e mundur.

Materialet për përgatitje:

 1. 30 gram sherebelë të thatë

 2. 30 gram myshku.

 3. 30 gram nenexhik.

 4. 30 gram rozmarinë.

 5. 30 gram livando.

 6. 950 ml uthull molle.

 7. Një kavanoz i madh qelqi.

 8. Shishe x snuff.

 • Hapi 1: Hidhini të gjithë përbërësit në kavanozin e qelqit. Mbyllni fort kapakun dhe vendoseni diku ku ta shihni në mënyrë që të mos harroni ta tundni kavanozin çdo ditë.

 • Hapi 2: Shkundeni mirë këtë shishe qelqi çdo ditë për 2 deri në 3 javë.

 • Hapi 3: Pas një periudhe marinimi, përzierja do të fermentohet, do të filtrojë barishtet e ngordhura dhe do ta ruajë këtë tretësirë ​​në frigorifer. Meqenëse kjo tretësirë ​​është mjaft e fortë, ndani tretësirën për ta holluar me ujë përpara se ta derdhni në një shishe sprej dhe ta përdorni.

17. Vodka dhe vanilje

Materialet për përgatitje:

 1. 250 ml vodka.

 2. 15 ml vaj esencial vanilje.

 3. 15 gram karafil.

 4. 15 ml vaj esencial borziloku.

 5. 1 shishe sprej.

 • Hapi 1: Vendosni të gjithë përbërësit në një shishe me spërkatje, tundeni mirë dhe inkuboni të paktën gjatë natës.

 • Hapi 2: Ky ilaç kundër insekteve i bërë në shtëpi funksionon më efektivisht nëse mbahet për më shumë se një muaj.

 • Hapi 2: Nëse vendosni të inkuboni tretësirën për një kohë të gjatë, sigurohuni që ta tundni mirë tretësirën çdo ditë.

shënim: Mund t’ju duhet të hiqni karafilët përpara se t’i njomni.

18. Vodka dhe borziloku

Materialet për përgatitje:

 1. 125 ml ujë të distiluar.

 2. 125 ml vodka.

 3. 125 g borzilok të freskët të grirë.

 4. 1 shishe sprej.

 • Hapi 1: Zieni ujin e distiluar dhe shtoni borzilokun.

 • Hapi 2: Vendoseni këtë përzierje të vlojë, mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë për të paktën 6 orë.

 • Hapi 3: Më pas, kullojeni mbetjet e bimëve dhe derdhni ujin e parfumuar në shishen me spërkatës.

 • Hapi 4: Shtoni vodka dhe tundeni mirë dhe mjeti juaj kundër insekteve i bërë në shtëpi është gati për përdorim.

19. Ekstrakt vanilje

Ekstrakti i vaniljes mund t’i shtohet çdo formulimi repelent që nuk përmban vajra esencialë për mbrojtje shtesë. Për më tepër, ekstrakti i vaniljes mund të përdoret individualisht për të larguar në mënyrë efektive mushkonjat.

Fërkoni ekstraktin e vaniljes direkt në lëkurë; Ose përzieni këtë përbërës me ujë dhe lajthinë në përmasa të barabarta për të formuar një zgjidhje që mund të largojë shpejt insektet. Ky ilaç kundër insekteve është shumë miqësor ndaj fëmijëve dhe i sigurt për fëmijët.

19 si të bëni repelent ndaj insekteve Kjo e thjeshtë në shtëpi do t’ju ndihmojë të mbroni veten nga insektet e këqija dhe patogjenët e tyre në mënyrën më efektive. Mos harroni të vizitoni Cakhia TV për këshilla më efektive për asgjësimin e insekteve!

Autori: Team Cakhia TV

E drejta e autorit i përket: Unilever Vietnam. Specifikoni burimin kur referoni

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 19 Cách Làm Thuốc Diệt Côn Trùng Tại Nhà Đơn Giản Mà Vô Cùng Hiệu Quả . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Những vị trí thích hợp để đặt cây cảnh khi trang trí nhà cửa

Ý nghĩa của cây cảnh trong trang trí nhà cửa Mỗi loại cây mang một ý nghĩa khác nhau. Ngoài việc chọn loại cây cảnh phù hợp…

Top những món trang trí đơn giản cực đẹp phong cách Minimalism

tủ âm tường Nội thất của minimalism mang hơi hướng đơn giản, nhẹ nhàng về hình khối, màu sắc, chi tiết, rất hạn chế bề ngoài, dễ…

Sự kết hợp nước xả vải với tinh dầu có thực sự hiệu quả?

Tinh dầu – Bài thuốc giúp thư giãn tinh thần Fragrance oil có thể coi như một loại dược phẩm được chiết xuất từ ​​các thành phần…

Xem Tuổi Kết Hôn Có Thật Sự Cần Thiết Trong Thời Đại Ngày Nay?

Khái niệm tuổi kết hôn Thời ông bà ta phong tục này khá được coi trọng. Truyền thống này vẫn được kế thừa và khiến cho việc…

Tuyệt chiêu đuổi chuột trên trần nhà nhanh gọn

1. Sử dụng nguyên liệu tự nhiên Tạo hóa đã tạo ra loài chuột và chắc chắn sẽ tạo ra những thứ khiến chúng yêu thích hoặc…

Cách dọn dẹp nhà cửa đón Tết của người Nhật nên học tập

Tạo không khí vui vẻ cho trẻ Dọn nhà đón Tết vẫn còn là một khái niệm khá xa lạ với các bé. Vì vậy, để khuyến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *