Khám phá kỹ thuật xử lý chất liệu – nghệ thuật tạo hình độc đáo trên bề mặt vải (Phần 1)

Rate this post

Ju jeni duke shikuar: Eksplorimi i teknikave të trajtimit të materialeve – arti unik i formësimit të pëlhurës (Pjesa 1)nyse.edu.vn

Mësoni se si të përdorni teknologji të posaçme në pëlhura Tashmë dini për mbushjen me tegela, palosje, qëndisje – mënyrat më të zakonshme për të krijuar modele në pëlhura. Megjithatë, përveç metodave që janë të lehta për t’u zbatuar, ka shumë metoda prodhimi që shtëpitë e modës kanë përdorur në grupin Haute Couture që nga shekulli i 18-të, si pirja e duhanit, thurja, fiksimi, mbledhja… Sot, metodat Premium Materialet mbështetëse cilësore mbeten të njëjtat dhe përdoren në produktet e modës, veçanërisht veshjet luksoze.

Mục lục ẩn

Pra, çfarë është saktësisht Manipulimi i Pëlhurës?

Ka shumë përkufizime të kësaj metode, por ne mund të kuptojmë se: Dizajni i vizatimeve dhe ideve krijuese se si të ndryshoni formën e pëlhurës me gjilpëra është vetë. Në praktikë, njerëzit do të përdorin gjilpëra për të lidhur pikat në pëlhurë (lexo më parë) për të ndryshuar modelin e pëlhurës, ose për të dekoruar, eksploruar pëlhurën. Kjo metodë ju ndihmon të krijoni rrudha, palosje, valëzime, veshë artistikë, duke i kthyer pëlhurat e zakonshme në një vepër arti me rregullim thelbësor në çdo centimetër pëlhurë.

Kontrolli i pëlhurës

Shumë nga këto teknika janë përdorur për një kohë të gjatë, gjatë gjithë historisë së industrisë së tekstilit, dhe teknika po rikthehet dhe po shfaqet në gjithnjë e më shumë produkte. Për studiuesit dhe prodhuesit e tekstilit, metodat janë të rëndësishme të dihen te mbledhesh (i zhgënjyer), shërim (qesh), ngjiten (i lakuar), Tymi (rrotulloni pëlhurën), i mbushur me tegela (ndërtoni disa pjesë në një)

Arti i kontrollit të pëlhurës.

Për të krijuar efektin e duhur teknik, pëlhura e përdorur duhet të jetë e lehtë, e qëndrueshme, jo e shtrirë në 4 drejtime. Pëlhurat e përdorura zakonisht përfshijnë: lino, pambuk, mëndafsh, dantella, kadife, lesh, shami… Më së shumti përdoren pambuku dhe mëndafshi sepse këto dy pëlhura japin një lëvizje të mirë. Për pëlhurat e trashë, njerëzit shpesh e zbusin pëlhurën duke larë me detergjent, pastrim kimik, hekurosje të lagësht ose hekurosje përpara qepjes.

Si përdoret arti i pikturës në një kanavacë të veçantë?

Në modë

Me kalimin e kohës, shumë metoda të prodhimit të tekstilit u zhvilluan rreth fundit të shekullit të 16-të, në mesjetë. Në të, art Tymi e ka origjinën në Angli, përdoret për të dekoruar sutjenat dhe gjoksin e grave të klasës së lartë.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp mẫu tiểu cảnh bể cá cảnh đẹp, hot nhất 2023

Model duhanpirës në jakat e grave të shekullit të 16-të

Më vonë, kjo teknikë u bë e njohur, e përdorur gjerësisht në jakë, mëngë, gjoks, veçanërisht veshje për fëmijë në vendet evropiane.

Makinat e para Smocking u shfaqën në fillim të viteve 1950, ato rritën produktivitetin dhe kursyen kohë dhe përpjekje, por ishin të kufizuara në dizajn.

Në pasarelën pranverë-verë 2017 kemi hasur edhe shumë dizajne që kanë përdorur teknikën e tymosjes për të krijuar thekse dhe origjinalitet në një dizajn të bukur.

Modelet e modës së lartë të Alexander MCQueen janë magjepsëse dhe magjepsëse

Pirja e duhanit – në fillim ishte vetëm një dekorim i vogël në veshje, por tani është bërë frymëzim për shumë stilistë në fusha të ndryshme, nga moda, aksesorët e deri te mobiljet.

Në Vietnam, kjo metodë përdoret gjithashtu në shfaqjet e modës të shumë stilistëve, përfshirë stilistin Cong Tri. A ju kujtohet koleksioni “Hanoia Design by Cong Tri” duke ecur në rrugë me aksesorët e famshëm Lanh My A mëndafshi në veri? Të gjitha koleksionet janë të pasura me mjeshtëri dhe detaje teknike Tymi Gërshetimi është metoda me sy bambu. Kombinimi i Lanh My A me ngjyrat e zeza me shkëlqim dhe teksturat e përpikta ka krijuar një koleksion vietnamez sa i afërt dhe i çuditshëm që i emocionon njerëzit e bukur.

Një tjetër produkt kryesor në koleksionin “Hanoia Design by Cong Tri” është sistemi i nxjerrjes së tymit

Në aksesorët e modës

Rruga “Pëlhurë e dobishme” Përdoret gjerësisht për të bërë çanta boheme, kuleta, kapele, stilolapsa, vathë.

Koleksioni plotësues i Tamara Anna Efrat përdor trajtime të ndryshme sipërfaqësore, p.sh.

Procesi i pirjes së duhanit është përdorur për të bërë çanta dore luksoze dhe të pluhurosura dhe aksesorë për njerëzit

Brenda

Këmbët e divanit, shtretërit, llambat e tavolinës, perdet dhe dekorimet e tjera të brendshme shpesh vendosen me tekstile të cilësisë së lartë për të krijuar harmoni për dhomën.

Perdet e dushit përdorin trukun për të krijuar thekse interesante për dhomën

Jastëku është bërë shumë i përpunuar me artin e pëlhurës mëndafshi

Tani që jeni njohur me gjërat e mahnitshme që mund të bëhen në pëlhurë, do të dëshironit të dini se si të krijoni disa nga teknikat më të njohura? Hocmay do të ndajë me ju së shpejti.

Shihni më shumë artikuj: udhëzime Si të qepni një këmishë të thjeshtë për meshkuj

Detaje të metodave më të zakonshme të prodhimit të tekstilit

Si të matni pëlhurën duke rindërtuar fytyrën e pëlhurës

Ky është një hap i rëndësishëm për të filluar llogaritjen e gjatësisë së pëlhurës përpara se të filloni të punoni. Merrni një mostër të vogël të pëlhurës që dëshironi të bëni, përgatitni modelin dhe vizatoni distancën e thurjes për të matur. Kur të përfundoni modelin, matni gjerësinë dhe gjatësinë e pjesës së përparme dhe të pasme të pëlhurës. Pastaj përdorni llogaritjet e mëposhtme për të llogaritur veshjen përfundimtare:

Sasia e pëlhurës së nevojshme = [số đo trước khi may / số đo sau khi may] x masa e objektivit.

Për shembull, përpara se të qepni thithjen e diamantit, madhësia e mostrës është 10x10cm, pas qepjes, mostra e pëlhurës është 5x5cm. Me një objektiv prej 100 cm, sasia e pëlhurës që duhet të përgatisni është: (10/5)x100 = 200 cm gjatësia e pëlhurës dhe gjerësia (200×200 cm)

Metoda e palosjes së pëlhurës së duhanit

Smocking është një teknikë e qepjes manuale në të cilën qepjet vendosen në një sipërfaqe rrjetë dhe më pas tërhiqen së bashku për të krijuar një model që përsëritet shpesh në pëlhurë.

Tham Khảo Thêm:  Vệ Sinh Máy Lạnh Quận 2 Qua App bTaskee - Nhanh Chóng, Uy Tín

Tymi

Pirja e duhanit është një teknikë e bukur në artet krijuese. Pirja e duhanit krijon një efekt 3D që askush nuk mund ta vizualizojë me sy të lirë.

Ndërsa pirja e duhanit funksionon më mirë për pëlhura të lehta, në varësi të preferencës suaj, mund të përdorni pëlhura të ndryshme për të krijuar modele të ndryshme. Në shumicën e rasteve pëlhura me shkëlqim jep pamjen më të mirë, disa dizajne mund të zbukurohen me rruaza ose qëndisje me dorë.

Ekzistojnë tre lloje të pirjes së duhanit:

  • pirja e duhanit anglisht: Ky është një proces modelimi i pëlhurës me 2 hapa: Vizatoni pikat larg njëra-tjetrës për të krijuar fillimisht një model pëlhure vertikale, më pas bashkoni pikat horizontalisht për të krijuar rezultatin. Kjo metodë krijon një formë angleze Smocking – një vijë e drejtë e shkrirë. English Tobacco përfshin më shumë se 10 lloje, secila me një efekt të ndryshëm: Zinxhirë tallëse (litar), Honeycomb (krehër), Litar (litar), Diamant (diamant), Valë (valë), Pendë (lesh) .
  • Thithja e drejtpërdrejtë (thithja indirekte): Ky stil është i ngjashëm me English Smocking por në vend që të përdorim modelin e dytë, në vend që të krijojmë një rrudhë në fillim, na duhet vetëm të qepim disa pika në pëlhurë për të marrë rezultatin si English Smocking.
  • Pirja e duhanit në Amerikën e Veriut (Pirja e duhanit në Amerikën e Veriut): Kjo është një teknikë e qepjes së rrjetës me qepje të hapura, duke krijuar krahë komplekse. Ky duhanpirës i Amerikës së Veriut ka shumë hundë si: Grilë (rrjetë), Lozenge (romboid), Lule (lule).
  • Pirja e duhanit italian: Është një formë qepjeje e vendosur pranë pëlhurës kur ngjitet në pëlhurë. Ekzistojnë dy lloje të pirjes së duhanit në Itali: duhanpirja në kufi dhe duhanpirja e shpërndarë.

Në këtë artikull, hocmay ju tregon se si të bëni 2 stile të thjeshta dhe të njohura për t’u praktikuar si stilist tekstili.

Shihni më shumë artikuj: stilet e modës të vendeve

1. Diamanti po pi duhan

Metoda e thithjes së diamantit është e përshtatshme për pëlhura të qëndrueshme dhe që nuk shtrihen.

Hapi 1: Së pari, vendosni anën e gabuar të pëlhurës sipas diagramit të mëposhtëm:

Vendosni pikën polka në anën e pasme të pëlhurës siç tregohet

Qepja e diamantit është e përshtatshme për pëlhura të forta dhe që nuk shtrihen.

Ju filloni të kaloni gjilpërën nga fundi në pikën 1, më pas tërhiqni fillin përmes pikës 2 dhe shtypni gjilpërën poshtë. Ju ndiqni sekuencën e shigjetave siç tregohet në foto, maja e pikave është gjilpëra lart, koka e shigjetës është gjilpëra poshtë.

Qepja e diamantit është e përshtatshme për pëlhura të forta dhe që nuk shtrihen.

Më pas shtrijeni fillin në mënyrë që qepjet të bashkohen në një vend, mbajeni fillin në vend dhe vazhdoni diku tjetër.

Hapi 3: Pasi të keni pirë duhan rreth 5 inç me 5 inç, filloni me hekurin dhe hekurin me avull. Kini kujdes të mos përdorni hekurin në pëlhurë sepse do të humbasë elasticitetin natyral të pëlhurës. Thjesht duhet të futni mjaft avull të nxehtë nga hekuri për të mbajtur pëlhurën në proces.

Tada! Ju keni përfunduar procesin e thithjes së diamantit!

2. Hunda e mbushur me lule

tymi i luleve

Duhet të përgatisni: Një leckë të hollë pambuku, liri ose mëndafshi; hala për qepje, stilolapsa, bojë me bazë uji (e lehtë për t’u pastruar duke zhytur pak ujë në njollën e bojës).

Hapi 1: Fillimisht, ju e prisni pëlhurën sipas udhëzimeve të matjes në fillim të artikullit, më pas bëni një prerje 1,5 cm nga buza e pëlhurës. Nga kjo pikë, matni një inç vertikalisht, horizontalisht dhe pikat dhe krijoni një rrjet katrorësh siç tregohet më poshtë.

Tham Khảo Thêm:  5 Mẹo hay giúp phòng ngủ bé gái luôn thơm tho, ngăn nắp

Si të qepni një lule që pi duhan

Hapi 2: Ju vendosni gjilpërën sipas numrit të sekuencës në diagram. Duke përdorur fije të dyfishtë, kaloni gjilpërën nga pika 1, tërhiqeni në pikën 2 dhe vazhdoni të shponi gjilpërën nga pika 2 1-2 mm larg dhe tërhiqeni në pikën 3. Kur të arrini në pikën 4, e ktheni me kokë poshtë. Vendi i parë përfundon 1 “lule”.

Si të qepni një lule që pi duhan

Qepni në pozicionin e shënuar, bëni një katror

Më pas tërhiqni fijet së bashku, duke i lidhur ato së bashku për të formuar një kafaz si petale

Kur tërhiqni pikat, thjesht i bashkoni pikat së bashku

Hapi 3: Lëvizni kanavacën që të mund të shihni lehtësisht se ku janë pikat. Ju vazhdoni të qepni në pozicionet 1,2,3,4 dhe përsëri në 1; Përsëriteni deri në fund të pëlhurës.

Lëvizni kanavacën që të mund të shihni lehtësisht se ku janë pikat. Ju vazhdoni të qepni në pozicionet 1,2,3,4 dhe përsëri në 1; Përsëriteni deri në fund të pëlhurës.

Hapi 4: Pas përfundimit të pëlhurës, shtrijeni pëlhurën me një kunj dhe pastroni njollën e bojës me ujë. Prisni që lecka të thahet tymi i luleve Tashmë!

Pas përfundimit të pëlhurës, shtrijeni pëlhurën me një kunj dhe pastroni njollën e bojës me ujë. Prisni që pëlhura të thahet dhe keni mbaruar me Flower Smocking!

Përmbledhje

Më sipër janë 2 mënyra të njohura dhe të lehta për të pirë duhan, ju lutemi provoni. Në pjesën 2 hocmay do të paraqesë më shumë metoda dhe udhëzime të hollësishme se si ta bëni atë, ju ftojmë të lexoni.

Vlerësoni këtë postim

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Khám phá kỹ thuật xử lý chất liệu – nghệ thuật tạo hình độc đáo trên bề mặt vải (Phần 1) . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Tiết kiệm tiền mua đồ chơi cho bé bằng cách tái chế chai nhựa

Làm chú rắn tinh nghịch Nếu bé yêu nhà bạn yêu thích những món đồ chơi đáng yêu và đầy màu sắc, sao bạn không thử cùng…

22 Nguyên Nhân Máy Lạnh Không Lạnh & Cách Khắc Phục Hiệu Quả

Ở Việt Nam, khí hậu chủ yếu là nhiệt đới gió mùa nóng ẩm nên thời tiết thường rất nắng và khá hanh khô. Do đó máy…

Cách trị chấy bằng chanh an toàn, hiệu quả, đơn giản

1. Chấy là gì? Dấu hiệu nhận biết trẻ bị chấy Chấy hay còn được gọi là chí được biết đến là một loài côn trùng ký…

Cách tẩy gỉ sét trong nhà bếp và phòng tắm

1. Các bước chính Trước tiên, bạn nên đảm bảo rằng mình sử dụng đúng các phương pháp tẩy gỉ cho từng loại bề mặt. Các bề…

Làm thế nào để sửa bản lề cửa bị kêu?

1. Nguyên nhân bản lề cửa phát ra tiếng kêu Bản lề được xem như là cầu nối giữa các cánh cửa và các đối tượng cố…

10 cách trang trí nhà cửa ngày Tết đơn giản, ấn tượng

1. Trang trí nhà cửa ngày Tết bằng hoa tươi Đã đến Tết thì nhất định không thể thiếu hoa tươi. Những loài hoa rực rỡ sắc…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *